Psychoterapie, úklid a změna, co mají společného?

Když jsem začala dělat psychoterapii, měla jsem pocit, že veškerou práci s klientem na řešení potíží jeho života, musíme odpracovat na terapeutickém křesle v mé pracovně. Každý člověk, který za mnou přichází, ale někde žije, někde bydlí a jeho prostředí je součástí jeho příběhu a jeho života. To, co máme kolem sebe, totiž z velké míry ovlivňuje to, jak se máme a naopak to, jak se máme, jde často velmi dobře vidět na tom, jak to u nás doma vypadá. Jsou to dvě spojené nádoby, z nichž je každá stejně důležitá a bez jedné není ta druhá.

IMG_3948

Kdysi jsem chtěla jít studovat architekturu. Mou hlavní brzdou však byl můj vztah k matematice (žila jsem s celoživotní představou mého otce, že jsem prostě „blbá na matiku“, což se ve čtvrtém ročníku na gymnáziu na nějakých psychotestech ukázalo jako mylná teze, která však ovlivnila celé moje životní směřování 🙂 ) Nicméně i tak jsem se svého „stavitelského  snu“ nevzdala a obešla jsem tento handicap svou vášní pro umění zvané Feng šuej. Určitě jste o něm už někdy slyšeli, je teď docela v módě a lidé začínají přemýšlet o jeho začlenění ve svých domovech.

A to bylo přesně ono. Spojení psychologie a feng šuej mi dávalo čím dál tím větší smysl. Myšlenka, se kterou jsme s klienty někdy pracovali, byla – představte si svůj byt jako svůj další obal, svoje další tělo.

A pak jsme se společně ptali:

  • Jaké je?
  • Jak funguje?
  • Jak se vám v něm žije?
  • Co vám přináší?
  • A co naopak bere?

Když jsme se se spoustou z nich bavili o jejich životním prostoru, začaly nám docházet souvislosti, které jsme do té doby neviděli. A jakmile začali pracovat na své změně, měli potřebu měnit i prostor kolem sebe. A nebo naopak začali prostorem a změna prožívání logicky následovala. Jak jsem už říkala, je jedno, kudy na to jdete, do cíle se nakonec dostanete. Takže v mnohých domovech přibyly barvy, vzory, výzdoba, nebo nakonec zmizela spousta krámů, symbolů minulosti či dob nezdaru a, světe, div se, příběhy dostávaly větší lehkost, radost i happy endy. Shrnuto, podtrženo, úklid není jen „nutné zlo“, můžeme jej použít i jako nástroj ke změně životního příběhu, při přechodu do nové etapy, nebo jako podporu pro příchod něčeho, co bychom v životě rádi.

  • Jak jste na tom vy a váš prostor?
  • Líbí se vám, kde žijete? Jaký prostor tvoříte?
  • Podporuje vás? Nebo chcete změnu?
  • Co takhle začít změnou okolo sebe?

Musím se přiznat, že jsem velký fanda nové módní vlny zvané minimalismus, aneb mějme co nejméně věcí, budeme mít více času na opravdový život. (občas přemýšlím, že bych se někdy ráda tímto propojením psychologie a léčby duše za pomoci prostoru chtěla zabývat více. Zatím však nebudu předjímat a raději si prozatím uklidím ve své přítomnosti :-))

Pokud vás tento proud zajímá, tomu doporučuji knížku Marie Kondo – Zázračný úklid.

A teď už vám přeji krásný den a hodně úspěchů při tvoření Vašich životů.

S láskou Lucie Lebdušková

Pomáhám ženám rozkvést

www.lucielebduskova.cz