Projekt Čekala jsem miminko

Když jsem v září loňského roku přišla poprvé o miminko, tenkrát to bylo v 10. týdnu těhotenství, vstoupila jsem do úplně nové oblasti svého života i života obecně. Za novou čáru, do nových dveří… Uvědomila jsem si ale, že v ní nejsem sama. Ztrátu, bolest, zmatek, zlobu a spoustu dalších pocitů, jako jsem v té chvíli prožívala já, totiž prožívají spousty žen, a mnoho z nich je na to samo.

Téma ztráty miminka mne velmi oslovilo a rozhodla jsem se, že se pustím do bourání zdi, která je okolo něj postavená. Začala jsem psát, sbírat příběhy a postupně pronikat hlouběji pod pokličku tajemna, které toto téma obklopuje.

Z různých stran ke mně přicházely desítky příběhů žen, z nichž vznikla kniha Čekala jsem miminko, ale… Je to sborník plný reálných příběhů reálných žen, jejichž spojnicí je ztráta miminka v těhotenství, ať již spontánní či plánovaná. Bolest ze ztráty totiž mohou prožívat i ženy, které se pro interrupci rozhodly vědomě, bouřlivé emoce a pocity bezmoci potkávají i je.

Partnerkou vzniku knihy se stala Lilia Khousnoutdinova, která se rozhodla mne podpořit a knihu vydat ve svém nakladatelství. Tak vznikl náš tým, zázemí pro vznik knížky. V těchto dnech (květen 2014) dochází k posledním úpravám a brzy jdeme do tisku.

Co ale bude dál?

Práce na vzniku knihy pomalu končí (kniha bude brzy „venku“ a pak už jen musíme co nejlépe zařídit, aby se dostala do těch rukou, které ji budou potřebovat nejvíce).

Druhou částí projektu je tříměsíční terapeutický program, který bezprostředně nenavazuje na knihu, ale spíše na prožitek ztráty miminka. Je určen všem ženám, které přišly v průběhu těhotenství o miminko a cítí potřebu tento prožitek nějak zpracovat, ošetřit, uzdravit, aby v jejich životě dostal své místo, které bude pro ženu „v pořádku“ a s nímž bude smířena.

Další variantou budou jedno- či více- denní prožitkové semináře, kde budeme společně pracovat na uzdravování emocí a prožitků tak, aby se ženy cítily více přítomné,  celistvé a naučily se ztrátu přijmout jako svou součást, nemusely ji potlačovat a tolik to pak „nebolelo“.

Máme v plánu i další aktivity, doufám, že se o projektu bude mluvit více, formou diskuzí, přednášek, ženských kruhů a podobně. Máte-li nějaké nápady, určitě se ozvěte, rády bychom, aby téma spatřilo světlo světa  a jeho odkrytí pomáhalo bolavým srdcím k uzdravení.

Pokud Vás kniha,  terapeutický program, či další plánované aktivity zaujaly, přejděte na www.cekalajsemmiminko.cz , kde se dozvíte více.