O konstelacích srozumitelně

V poslední době se metoda systemických konstelací stává více a více oblíbenou. Jde o určitý způsob práce s lidmi, při kterém můžeme vyřešit spoustu potíží, které v běžné terapii často ani vyřešit nejdou.

Co jsou to ty konstelace? První  vysvětlení, co mne napadne – psychoterapeutická metoda, která se špatně vysvětluje. Je to tak, což většinou zjistíte, až když jste tam :-). Když už bych se ale chtěla pouštět do nějakého teoretického uchopení, můžu říct, že je to velmi účinná, většinou skupinová, terapeutická metoda, která řeší problémy ve vztazích. Rodinných, partnerských, pracovních a dalších.

Je to metoda skupinová, ale také lze konstelace stavět individuálně. Není to tak časté, je to pro terapeuta i klienta mnohem více náročné, ale lze to.

Konstelace pomáhají řešit situace, které probíhají v systémech (proto systemické). Systém je skupina čehokoli (lidí, orgánů apod.), kteří spolu souvisí vzájemnými vazbami, tzn. vztahy.

Takže jakákoli skupina, v níž se dějí vztahy, je „léčitelná“ konstelacemi.

Můžeme je použít nejen na vztahy v rodině, ale i třeba na vztahy v těle mezi orgány, nebo vztah Vás a Vašeho vnitřního dítěte, vnitřní ženy…. A také třeba u různých témat, ke kterým máte nějaký vztah – práce, hojnost, peníze, vztahy, nemoci, cokoli.

Cokoli k čemu máte vztah, Vám konstelace mohou odzrcadlit a pomoci vyřešit či uzdravit.

Co konstelace umí: 

  • pomohou nám vidět věci z nadhledu či jiného úhlu pohledu a díky tomu lépe pochopit, co se nám v životě děje.
  • používají se při potížích ve vztazích(osobní, rodinné, pracovní i jiné) pomáhají také při problémech zdravotního rázu, zejména u chronických obtíží.
  • jsou skvělým pomocníkem i při osobním seberozvoji, sebepoznání a nalezení sebevědomí a svého poslání

Příští příležitost zažít konstelace v praxi, pořešit si své vztahy s blízkými a uvolnit tak spoustu energie a sil pro Váš život, který byste chtěli zažívat, máte 21. června v Praze. Více info tady.

Krásný den!

Lucie Lebdušková
Psycholožka a certifikovaná lektorka systemických konstelací