Nová seberozvojová technika k vyzkoušení

Znáte ty chvíle, kdy si dopřejete chvilku „nicnedělání“, kdy si dovolíte na nic nemyslet a nápady se řinou samy? 

Tuhle na mne v takové chvíli vyskočil nápad, který obohatil moje vnímání sebe sama i mou terapeutickou zkušenost, jde o jednu skvělou techniku – imaginaci. Doufám, že se Vám bude líbit stejně tak, jako se líbila mně. Jsem z ní nadšená a tuším, že její hvězda bude stoupat.

Napsala jsem ji sem tak, jak mne napadla, takže je ještě trochu v plenkách, ale už krásně funguje a léčí. Můžete si ji buď přečíst a pak udělat, nebo se domluvte s někým blízkým, ať vám ji přečte, abyste se mohli ponořit do její síly. Možná ji časem namluvím, abyste to měli z první ruky 🙂

Pojďte do toho se mnou, zvu Vás na malou exkurzi

(ideálně, když Vám tohle někdo přečte)

„Zavřete si oči a uvědomte si, jak se máte, jak se teď cítíte, představte si sebe sama tak, jak jste. Teď si vzpomeňte na různá slova (vlastnosti), kterými se popisujete, když se máte představit.

Jaká jste? 

  • například milá, vlídná, sympatická, krásná, chytrá, příjemná….
  • nebo také vzteklá, smutná, urážlivá, kyselá…

Teď si představte, jako by tyto vlastnosti byly něco jako vaše oblečení. Představte si, jak si tyto jednotlivé „vlastnosti“ sundáváte, (jako když si svlékáte třeba košili) a věšíte je na šňůru před sebou. Uvědomte si každou tu vlastnost, pak si ji svlékněte a pověste na šňůru. A uvědomte si též, jak jednotlivé „halenky“ vypadají, jakou mají barvu, jak jsou těžké, jak se cítíte, když jste si je sundali a podobně.

Zkuste si vybavit co nejvíce vlastností, které si takto přisuzujete, nebo které Vám přisuzuje někdo jiný a všechny si je postupně sundejte, až nezůstane žádná a všechny budou viset před vámi na šnůře.

  • Jak se cítíte? Jaké to je jen tak být? Jen taková, jaká jste bez všech těch nálepek?
  • Kdo vlastně jste? Sama za sebe?
  • Je to příjemné? Nebo nepříjemné? Co byste potřebovala v tu chvíli, kdy nejste „žádná?“

Uvědomte si tyto svoje pocity.

A teď přejděme k další fázi

Jděte znovu k té šňůře a prohlédněte si postupně všechny vaše košile – všechny vlastnosti a vyberete si jen ty, které chcete ve svém životě zažívat.

Oblékejte si ty, které se vám líbí a zkoušejte, jaké to v nich jednotlivých je. Ty, které nechcete, vyhoďte do koše a ty které chcete si úhledně složte do kufru, který si vezmete s sebou. Až budete mít prádlo „hotové“, vezměte ten kufr a s ním v ruce si uvědomte, jak se cítíte. Oblékněte si tu „košili“, kterou teď chcete zažívat a pomalu si ukončete cvičení.“

Tak co, jaké to bylo? Dařilo se vám to? Nebo byste tuto imaginaci raději slyšeli v mém podání jako audionahrávku na mém webu?

Jak se teď cítíte? Uvědomili jste si nějakou novinku? Něco se změnilo? Chcete teď udělat něco nově, jinak? Popřemýšlejte a užijte si nový prožitek – jak říkám ve svém ebooku: Změna je nový začátek.

Budu ráda za Vaše komentáře, nápady a názory.

Mějte se krásně!

S láskou Lucie Lebdušková

jsem máma, psycholožka, lektorka a autorka projektu Čekala jsem miminko.