Nejste v tom sama!

Máte pocit, že se toho na Vás v poslední době navalilo nějak moc?

Začalo září a s ním klasický koloběh – ráno chystat svačinky, zavést děti do školy, rychle do práce, na nákup, pro děti, na koníčky a honem domů, úkoly, večeře, vykoupat a najednou je večer a padnete vysílením do postele?

Věřte nebo ne, v tomhle modu jede více než tři čtvrtiny maminek s malými dětmi a zastaví se až v červnu, nebo až děti dorostou do věku, kdy si větší či menší část obstarají samy.

No jo, ale kde na to brát energii, je toho prostě moc!

V tom s Vámi naprosto souhlasím. Na jednoho člověka je tolik povolání prostě až až. Jen si uvědomte, jaká povolání zastáváte – maminka, manželka, uklízečka, kuchařka, svoje reálné povolání a možná ještě další. A to nemluvím o pracovní době a nočních směnách (hlavně jako maminka)

Maminek s tímto životním nastavením ke mně do ordinace chodí čím dál tím více.

Tak a teď co s tím?

Důležité je „urvat“ si alespoň kousek času pro sebe. Na tom rozhodně není nic špatného, ba naopak. Je důležité, aby si maminka dopřála čas na regeneraci sil, aby měla rodina maminku a ne uzlíček nervů.

Určitě znáte „siláckou hlášku: ženská vydrží víc než člověk. Tak to je prostě blbost! Jasně, vydrží toho hodně, ale pak to někde „bouchne“. Na úkor svého zdraví, svojí sebehodnoty, svého pocitu štěstí a radosti…

Tahle hláška spíše jen popisuje, jak si naše společnost málo váží toho, co pro ni ženy dělají. (Ale to bychom se dostaly úplně jinam, než jsme chtěly).

Na otázku: Co teď s tím, Vám s klidným a čistým svědomím doporučím: zařiďte si chvíle, kdy budete relaxovat.

Ať už to znamená:

  • procházku do lesa
  • vyjížďku na kole
  • tancování
  • malování
  • cvičení
  • nějakou příjemnou knížku nebo film
  • horkou koupel
  • masáž
  • či jakýkoli jiný moment, kdy máte prostor a čas jen sama pro sebe, či kdy děláte to, co Vás nabíjí, se počítá.

Samozřejmě  dle možností rodiny. Ale rozhodně se nebojte říct si o čas pro sebe, uvidíte, že se bude cítit lépe, klidněji, nebudete „startovat na první dobrou“ a možná objevíte spoustu dalších benefitů. To pak ocení i Vaši blízcí.

Takže teď zkuste popřemýšlet, co je to „Vaše“, co jste dělala dříve ráda a dodávalo Vám radost do života a pak hledejte cesty, jak to alespoň na zlomek času zapojit do života.

Budu ráda za Vaše komentáře, nápady a tipy.

s láskou PhDr. Lucie Lebdušková

www.lucielebduskova.cz