Konstelace jsou cesta k nám samotným

Když vyrůstáme, sbíráme „data“ a informace od našich rodičů či jiných vychovatelů a díky tomu poznáváme svět. Od nich se dozvídáme, co je „správně“, oni nám ukazují, jak se co dělá, jak být úspěšný v tom, do čeho se pustím a podobně. Předávají nám tedy know-how, tak, jak jej získali  ve svém životě. Je skvělé, že jsou našimi pomocníky a ukazateli, na druhou stranu nás tato jejich pomoc může zatížit více, než si myslíme.

Malý človíček se totiž učí nejenom tím, co lidé říkají, ale hlavně tím, co lidé dělají, jak se chovají. Ještě tolik nerozumí slovům, zato vnímá to, jak se lidé cítí a jak se následkem toho chovají. Takže pokud nám rodiče něco říkali a vysvětlovali a sami se přitom cítili jinak, dostali jsme informace, které byly protichůdné. Pak se v té malé hlavičce informace různě mísí a přeskládávají, až se usadí tam, kde uznáme za vhodné a přijmeme náš závěr jako výchozí bod pro ostatní situace podobného typu, které se nám v životě budou dít.

Když je dítě malé, většinou mu nikdo neřekne: víš, tohle je můj názor a ty to můžeš mít jinak. Většinou mu řeknou spíše: takhle to je a takhle to budeš dělat taky. Člověk pak může mít pocit, že když to cítí jinak, je to špatně a tím, že je„špatně“ tak nějak on sám.

Shrnutí: rodiče nás naučili to, co sami uměli, ovšem nevědomě nám s tím předali i svoje nejistoty, obavy, strachy a podobně. I to jsme si od nich vzali a nevědomky přijali za své. Někdy je to užitečné (třeba ve chvíli, kdy vám předávají zkušenost, že nemáte chodit bez rozhlédnutí na silnici), někdy vám to může naopak zavařit (třeba když zhrzená maminka svou dceru vychovává s tím, že všichni muži jsou zlí a proradní a že jim nemá věřit)

Co tedy dělají konstelace? Pomáhají nám odkrýt „pravdy“, které jsme přijali od druhých během našeho vývoje a pomohou nám se od nich odpoutat a začít si tvořit svůj život podle toho, jak to cítíme.

Je to, jako kdybyste byli chyceni v pavoučí síti a najednou Vás někdo vysvobodil. Můžete se znovu nadechnout a najít si své vlastní místo v životě.  Díky tomu pak můžete vykročit po své vlastní cestě a to je to, proč tu jsme.

S láskou

PhDr. Lucie Lebdušková

Psycholožka a certifikovaná lektorka systemických konstelací

více se dozvíte na www.systemickekonstelace.com