Jak To zvládnout a nezbláznit se

  • Jak se máte v téhle zvláštní době?
  • Taky máte pocit, že je vlastně všechno jinak a Vy moc nevíte, co s tím?

Na této corona-době je nové, že se člověk musí více potkávat sám se sebou. Najednou má více prostoru na to zjistit, kdo je a co se mu na něm líbí a nelíbí.
Tak se, jakoby z nadhledu, může například přistihnout, jej zase třeba vytáčí ty děti, které má teď doma 24/7, a najednou není kam utéct, V tu chvíli se může podívat pravdě do očí a upřímně si říct:

  • Co mě na tom vlastně štve?
  • Co bych mohl/a udělat pro to, aby mi v tom bylo líp?
  • Co je v tom mého? (Co mi tím ti druzí zrcadlí? Nedělám tohle náhodou taky, jen to nechci vidět?)
  • Co v tom je mé minulosti a už to nemusím odžívat znovu? (Staré zvyky, které již neslouží, ale někdy spíše ubližují).
  • Co teď můžu udělat pro sebe, co bych TEĎ potřeboval/a, aby mi bylo lépe?

Přiznám se, že dobu koronavirovou zvládám tak nějak střídavě. Občas mám pocit, že bych mohla skály lámat a tak tady pobíhám, dělám mega jarní úklid, organizuju skříně, špajz, šatník, dětský pokoj i Velikonoční výzdobu jedním dechem (samozřejmě přitom ještě konzultuji po telefonu či skype se spoustou lidí, kteří potřebují v této chvíli duševní podporu a vzpruhu). Jindy ale sedím a koukám do zdi a říkám si, že vlastně nevím, co teď – tomuto stavu říkám TUPÝ. Jako že tupě zírám a někde uvnitř mě je úplné prázdno.

Je to ale takové to ozdravné prázdno, kdy mozek najednou vypne a Vy můžete čerpat ze Zdroje tam někde nad námi a vychutnat si tu jednoduchost a lehkost bytí, kdy prostě JEN JSTE.

Jste tím, kým jste, SAMI SEBOU. Bez všech nálepek, pozic a rolí, jen ve své čistotě a nahotě své duše. Tyhle stavy mám ráda, ale přicházejí jen někdy a v takových chvílích mozek křičí: „Haló, neseď tu a běž něco dělat! Tohle je neproduktivní, neefektivní a vůbec“ 🙂 Taky to někdy máte?

Někdy je užitečné vzít si v těžkých i lehčích chvílích na pomoc prachobyčejný dech, jen se zastavit a „prodýchat to“. Znáte tu krásně uklidňující techniku hlubokého břišního dýchání? Pokud ne, vřele Vám ji doporučuji.
Pomáhá ve chvílích, kdy se člověk potřebuje zklidnit, potřebuje si urovnat myšlenky, nebo vypnout hlavu, nebo třeba lépe usnout.

Já ji se syny používám každý den před spaním a krásně nás jemně a klidně provede do spánku. Pokud chcete, najdete ji na tomhle odkaze, kde jsem ji pro vás skoro před 5 lety natočila s naším Matýskem v bříšku.

Zklidnění pomáhá v jakékoli době, zvlášť v té naší aktuální. Když v této době pracuji s pacienty po telefonu či jiných virtuálních cestách, zásadní témata jsou ve většině případů pocit bezpečí, vnitřního klidu a nalezení pevného bodu, na který se postavit.

Jestli se Vám líbí a funguje břišní dýchání, můžete zkusit i moje virtuální relaxační CD, kde najdete 4 imaginace, tedy relaxace, které Vám pomohou navodit pocit klidu, stability a uvolnění. Jak to vypadá?
Vy si lehnete a budete poslouchat, zatímco já Vás provedu přírodou a Vy si jen budete představovat to, o čem mluvím. Klid najdete u vodopádů, uzemnění u ohně, starosti odvane vítr, a stabilitu načerpáte ze Země. Máte-li chuť dozvědět se více, klikněte sem.

Každý teď potřebuje pocit podpory, stability, vnitřního klidu a hodně síly a trpělivosti, aby to zvládl, jak nejlépe umí.

Do té doby nezapomeňte být na sebe hodní, dělejte věci, které máte rádi, které Vám dodávají sílu, pocit radosti a klidu a pokud Vám v tom pomůže břišní dýcháníimaginace na přírodní živly nebo třeba jakékoli další počin z mé dílny, budu jen ráda.

Opatrujte se

S Láskou Lucie Lebdušková

Spousta otázek k zamyšlení a bádání na cestě hledání sebe sama.