Jak a kudy šla cesta projektu Čekala jsem miminko, aneb ohlédnutí za rokem 2014 a ještě kousek před ním

Konec září 2013 – zjistili jsme, že naší Terezce nebije srdíčko, proběhla revize a byl konec.

Říjen 2013 – proč se okolí dívá tak divně? Copak jsem spadla z Marsu? Cítím se divně, odtrženě a nevím, jak se k nim zase připojit. A tak hledám v knihách. A jejda, knihy nenacházím. Tak hledám v sobě. A ejhle, uvnitř se rodí nápad! Knihy nejsou – napíšu nějakou sama. A přemýšlím, jak na to.

Listopad 2013 – dávám světu ve známost, že sbírám příběhy žen, které přišly o miminko v těhotenství. Příběhy začínají přicházet a s nimi podpora, ocenění nápadu i spousta slz a bolesti, někdy však také naděje a víry. Super! Nejsem v tom sama! Hledám vydavatele, poslouchám rady zkušených, rozhlížím se, jak to provedem. Teď můžu zúročit své zkušenosti psychologa i prožitky mámy andílka.

Prosinec  2013 – už jsem knihu chtěla mít napsanou, no, Řím taky nepostavili za měsíc, ok, zpomalím.

Leden 2014 – zjišťuju, že jsem těhotná. Za několik dní zjišťuju, že už zase ne. V den příchodu z nemocnice po revizi mi volá Lilia (partnerka projektu a vydavatelka knihy), zdali stále ještě nemám vydavatele, že by se mnou do toho šla a knihu vydala. Jupí! Vesmír našel cestu, jak knihu ukázat světu.

Únor – červen 2014  – Kniha dostává název – Čekala jsem miminko, ale…, přicházejí další příběhy, probíhají korektury, s autorkami si vyměňujeme autorské smlouvy, kniha dostává kapitoly, články odborníků, ilustrace, obsah i obal, aby…..

…..18. července 2014 mohla oficiálně vyjít.

Kniha vyšla, co dál?

Ke knize vznikly i webovky (www.cekalajsemmiminko.cz), facebooková komunita, rozhlížím se, jak o ní dát vědět tam, kde to potřebují. A tak se zprávy šíří virtuálním světem, knihy opouští eshop, aby dorazily tam, kam mají a v září, přesně na rok a den od revize s naší Terezkou se koná křest knížky v Maitrei. Knihu už seženete v několika kamenných obchodech (třeba zrovna ta Maitrea či U Džoudyho v Praze a přibývají k nim další)

Komunikujeme s porodnicemi, gynekology, knihkupectvími, skrze články, semináře, v srpnu vyšla o knížce zmínka v Ženě a život, v říjnu skvělá žena Edita Berková pověsila na youtube úžasné video o tom, jak projekt vznikl,  v listopadu jsem představovala projekt v pořadu Duše K v divadle Kampa, v prosinci byl o knize a projektu článek v Cosmopolitanu, …..

Informace se šíří, ženy i muži na sobě začínají pracovat, otevírají se, hledají odpovědi, cesty, jak z toho ven…

Mým cílem je, aby se ženy už od svého gynekologa či po revizi v nemocnici dozvěděly, jak situaci zvládat, jak se v ní vyznat a co udělat, aby se nemusela stát doživotním traumatem.

Ráda bych, aby lékaři tušili, jak se žena cítí a jak se k ní chovat. Je před námi ještě dlouhá cesta, ale víme, že má smysl. Chcete-li se připojit, budeme rádi.

S Láskou Lucie Lebdušková

Autorka projektu

www.lucielebduskova.cz