Děti nejsou horký brambor

Krásný den, moji milí, dnes je to takový citový výlev, takže pokud nemáte chuť na dojáky, běžte dnes raději o dům dál 😉

Ráda bych se s Vámi podělila o můj dnešní vhled, který se v určité podobě týká i mnoha z Vás.

Dnes ráno jsem měla emoční výměnu s naším desetiletým synem, a najednou mi došlo, co se mi snaží říct už nějakou dobu. Stejně jako už mnohokrát mi řekl, že TOHLE PRO NĚJ NENÍ LEHKÉ, ale až dnes mi doteklo, co tím vlastně myslel.

Jeho dušička se mi pokoušela snad už posté vysvětlit, že svět, kde se musíme schovávat doma, svět, kde se nemůže vídat s kamarády, které má rád, svět, kde mu říkáme, jak daleko od domu může a kde už se musí schovávat za kusem hadru alespoň na puse, je jeho každodenním chlebem, který není v pořádku. On tomu někde uvnitř prostě nerozumí a nejde mu se tomu vnitřně přizpůsobit.

Jen si to zkuste představit se mnou. Je to člověk, který je velmi citlivý a vnímavý na svět okolo, má rád lidi, má spoustu kamarádů, je nadšený sportovec, teď sedí doma a pokouší se tvářit, že to musíme zvládnout. To ano, musíme a nic jiného nám nezbývá.

Ale on nevyrůstal jako většina z nás ve světě, kde se držela, promiňte mi ten výraz, „huba a krok“, on vnímá velmi dobře, do jaké oplocené ohrádky jej svět uzavřel a vidím, že jeho dušička se v tom víc a víc plácá. A je mi to tak líto. Jeho a spousty dětí okolo, které možná nestrádají fyzicky (vždyť nemusí vlastně skoro nic dělat), ale hlavně psychicky.

O kolik víc rodičů dětí mi teď volá, že jsou děti smutné, plačtivé, ztrácejí vůli, motivaci, chuť do života. Bože můj, je to opravdu smutný pohled, kam se řítíme.

Modlím se za to, aby se našim dětem už brzy vrátila chuť a možnost „normálně“ zlobit, lítat po venku, setkávat se s kamarády, užívat si dětství a radosti ze života. Tohle je totiž smutné, alespoň já to tak vidím. A i když se jako rodič snažím dělat maximum, též nemám už tolik možností a sil. Je to dlouhé, někdy skoro nekonečné.

Uvědomila jsem si, že se spoustě rodičů, stejně jako nám, tříští pozornost několika směry. A těmi hlavními jsou práce a rodina. Vzhledem k délce lockdownu bohužel převažuje práce, což děti samozřejmě reflektují.

A tak jsem se rozhodla, sama za sebe, že práci nechám práci a domov dětem. Že to začnu striktně oddělovat, aby z toho nebyl guláš. Svým příkladem je učíme důležité hodnoty a já bych ty své ráda naučila, že těmi nejdůležitějšími jsou rodina a zdravé vztahy.

Proto prosím milí pacienti pochopte, že se Vám opravdu snažím vyhovět, (sami někteří víte, že i sobota je v této době mým běžným pracovním dnem) ale moje děti jsou na prvním místě. Na jednu stranu jsem psycholožka tělem i duší, rozkrájela bych se pro vás, na druhou jsem prostě máma a to se nedá odpárat.

Uvědomila jsem si, že DĚTI NEJSOU HORKÝ BRAMBOR, který se má přehazovat z místa na místo. Který se má nechat sedět u počítače, televize či mobilu, abychom měli chvilku a klid na práci. Děti jsou zázrak života, který nám byl propůjčený jen na krátkou dobu a dokud jej máme, je třeba jej střežit a chránit. A to hlavní, co jim můžeme dát, je náš čas a pozornost. A i když jsou někdy „na zabití“, bezmezně nás milují. Možná, že je načase jim ukázat, jak moc jsou pro nás důležité.

Opatrujte se!

Dnes trochu dojímací Lucie, máma a psycholožka

(PS: Miluju vás, chlapečci moji a budu se snažit ulehčit vám tuhle dobu třeba tím, že s vámi budu co nejvíce. To je to nejvíc, co pro vás v tuhle chvíli můžu udělat)