Co jsou to ty konstelace?

Aneb jak jsem se já osobně seznámila s konstelacemi a zamilovala se do nich ☺

Otázku Co jsou konstelace? jsem poprvé položila kamarádovi z meditací, který mne kdysi pozval na můj první konstelační seminář. Řekl mi, že to je velmi zajímavý způsob práce na sobě a že budu určitě ráda, když tam pojedu.

S touto informací jsem podivně klidná a odhodlaná odjela na víkend s astrologickými konstelacemi do nádherné přírody někde na Drahanské vrchovině.

Celý víkend byl pro mne jako v jiném světě. O astrologii jsem toho tenkrát moc nevěděla, jen to, že jsem Býk s ascendentem v Raku (nebo ve Lvu – podle toho, kdo mi horoskop dělal ☺) a že jsou nějaké planety, mají na nás vliv, ale přiznám se, že do nějakých detailnějších tajů tohoto učení jsem v té době nepronikla. Tak jsem se ocitla na velice zajímavém semináři, na nádherném místě a chtělo se po mně, abych v rolích dělala, co cítím. Stála jsem v konstelacích různých planet (tak se to v astrokonstelacích dělá) a dělala a říkala jsem, co mě napadlo. Co na tom bylo pro mne nejvíce zvláštní, přesně tohle bylo to důležité. A tak jsem byla několikrát Chiron (netuším, k čemu je ta planeta dobrá), pak nějaký Saturn, Pluto a nejvyšší kariérní posun jsem zažila, když jsem stála v roli Luny.

Zajímavé na tom také bylo, že při spoustě konstelací druhých lidí (moje se tenkrát ani nehrála), se mi začaly otevírat moje staré bolístky, moje vztahy zejména rodinné, za víkend jsem probrečela snad několik hodin a měla jsem pocit, že ze mne postupně odpadávají obrovské nánosy mých životních bolístek, balvany problémů, tuny starostí a ze svého prvního semináře jsem odjížděla s lehkostí a opuchlýma očima. Tehdy jsem poznala, že tahle metoda má v mém životě své důležité místo a že se určitě nesetkáváme naposled…

Od té doby jsem na konstelace jezdila poměrně pravidelně, prožila jsem i konstelace na vnitřní ženu, kde jsem poznávala jednotlivé složky mé vnitřní ženy a jejich pocity vůči mužům v mém životě, smiřovala se se svou rolí ženy, matky, partnerky, milenky i „bojovnice“, což pro mne bylo velmi přínosné a užitečné do všech dalších partnerských eskapád.

Každý konstelační seminář, ať již krátký či dlouhý, veden mužem či ženami, byl pro mne posun v mém životním příběhu, nějakým podnětem k přemýšlení či k léčbě mé životem „potrhané“ dušičky. Rány se začaly zacelovat, moje přemýšlení o věcech posouvat, až jsem se stala příznivcem konstelací (jak teď s radostí oslovuji své spolukonstelátory a klienty seminářů) jako terapeutické a sebepoznávací metody nejen jako „klient“, ale i jako budoucí terapeut.

Začala jsem hledat způsob, jak se v metodě vycvičit, abych ji mohla dělat sama ve své praxi psycholožky a terapeutky. Našla jsem velmi sympatického „bodrého“ chlapíka z Frýdku-Místku, Slávka Červenku (www.doceo.cz), který byl žákem Bhagata Zielhofera a spolužákem Jana Bílého, našeho nejznámějšího konstelačního zástupce. Říkala jsem si, že to je „asi dobrý ročník“ a spolu s dalšími asi patnácti nadšenci absolvovala Certifikovaný výcvik ve vedení systemických konstelací.

Od té doby jsem moc ráda, že i za pomoci konstelací můžu svým klientům dělat průvodce na cestě za lepšími vztahy, příjemnějším ovzduším v řadě domácností i pracovních prostředí a také na cestě za hledáním sebe sama a uzdravování mnoha bolavých duší.

Konstelace jsou podle mne velmi silnou metodou, která může pomoci napravit různé komunikační potíže, vysvětlit různé situace tak, jak je vidí druzí a narovnat spoustu nejasností.

Koneckonců, co nás v životě nejvíc trápí? Když si nerozumíme s druhými, cítíme se sami a nepochopení.

A po je přesně důvod, proč jsem se do toho pustila. Abych Vám s tím mohla pomoci 🙂

s láskou Lucie Lebdušková
www.systemickekonstelace.com