- ČEKALA JSEM MIMINKO

Psycholožka & maminka

Projekt Čekala jsem miminko je tu pro ženy, které stejně jako já přišly o miminko ještě v bříšku.

  • Prožila jsme zkušenost ztráty miminka v těhotenství, ať již šlo o spontánní proces či Vaše vlastní rozhodnutí?
  • Cítíte se bolavá, prázdná a je pro vás těžké sdílet své pocity se svými blízkými?
  • Hledáte způsob, jak tuto zkušenost přijmout, uzdravit a dát jí místo ve svém životě?
  • Chcete lépe porozumět ženám, které ztrátu miminka prožily?

Nabízím vám pomocnou ruku, se kterou můžete bolest po potratu zpracovat krůček po krůčku.

Začít můžete s e-bookem zdarma, který si můžete stáhnout dole na stránce, nebo mým příběhem o ztrátě miminka a zrodu projektu.

Dalším skvělým pomocníkem na cestě uzdravení je knížka Čekala jsem miminko, ale… a nejintenzivnějším pomocníkem je Čtyřtýdenní online program Po ztrátě miminka v bříšku: Čtyři fáze k uzdravení

- KNÍŽKA ČEKALA JSEM MIMINKO, ALE...

S uzdravováním vám může pomoci knížka plná osobních příběhů, zpovědí
a prožitků
maminek i rad terapeutů, kteří s tématem ztráty miminka pracují.

• Přečtete si reálné příběhy žen, které bolest prožily a vyšly z ní silnější
• Najdete prostor pro odžití svých emocí a ujištění, že i truchlící jste v pořádku
• Získáte praktické tipy, jak s touto zkušeností pracovat, jak se s miminkem rozloučit i jak o svých pocitech mluvit s blízkými

- Online program Po ztrátě miminka v bříšku: 4 fáze k uzdravení

Chcete zpracovat svou ztrátu do hloubky a hledáte pomoc a podporu? Vytvořila jsem pro Vás ojedinělý program, který vás citlivě provede zvědoměním bolesti i procesem uzdravování bolavých míst. Postupně se vyrovnáte s jednou z nejtěžších ztrát.
• Zjistíte, že nejste sama, nepochopená ani divná
• Dozvíte se, jak ztrátu miminka uchopit, aby neničila vás ani vaši rodinu
• Naučíte se s bolavou zkušeností vypořádat, abyste mohla svobodně jít dál

- DALŠÍ AKTIVITY PROJEKTU

S maminkami andílků pracuji dlouhodobě a mnoha způsoby, tak jak se projekt postupně rozvíjí. Patří k němu přednášky, workshopy, semináře a různé akce s odborníky i ženami, které prožily totéž (například Den naděje, který každoročně pořádáme s Martinou Hůlkovou a sdružením Ke Kořenům).

Sledujte naši FB stránku Čekala jsem miminko nebo se zapište k odběru newsletteru a dozvíte se novinky.

S láskou Lucie Lebdušková, psycholožka, zakladatelka projektu

Ebook zdarma: První pomoc po spontánním potratu

 • S Vašimi daty budu zacházet s největší opatrností, nebudu je předávat ani šířit nikam, kam nepatří. Podrobnosti najdete zde: Zásady zpracování osobních údajů

Můj příběh

Jsem psycholožka, žena, pyšná máma dvou chlapečků a dvou andílků. Vím, že k životu patří to dobré i to špatné. Jsme šestičlenná rodina, i když dva z nás nejsou vidět. Ale víme o nich a máme pro ně v srdíčku i v našem životě místo.

Věřím, že vše je tak, jak má být, i když nám to v tu chvíli nemusí tak připadat.  Dnes už vím, že k životu patří i bolest, i smrt, zánik, změna, i to, že tato slova tu nejsou proto, aby nás strašila, ale aby nám ukázala, kde je potřeba jiný pohled. Kde se na sebe máme podívat nově, s otevřenýma očima i srdcem, abychom dokázali vychutnat jeho dary, byť by byly schované v té nejobyčejnější či nejbolavější krabici.

 

Kdysi jsem to ale viděla jinak

Byla jsem jedna z těch, které se na smrt dívaly jako na něco, co se mě rozhodně netýká. Bylo to něco vzdáleného, nespravedlivého a až obsesivně jsem zavírala oči před vším, co by mohlo jen trochu zavánět jejím nádechem.

A pak to přišlo… Ležím na lůžku, doktor jezdí ultrazvukem po mém břiše a tváří se posmutněle: „Je mi líto, miminku přestalo bít srdíčko…“

O pár chvil později jsem seděla na chodbě přede dveřmi vyšetřovny ve vyhlášené porodnici, oči měla zalité slzami a nevnímala jsem nic. Jediné, co jsem cítila, byla bolest. Pocit, že se mi břicho trhá na kusy a já s tím nemůžu nic dělat. Pocit, že to takhle prostě nemůže být. Okolo chodili pacienti, lékaři, medici a já si připadala jako v akvárku, za sklem, v šedivém světě věčné přítomnosti, šedočerné nekončící bolesti.

 

Po tváři mi tekly slzy a já se cítila úplně “tupá”, v hlavě prázdno, v srdci temná jeskyně. Nechápala jsem nic. Nevěděla jsem, co bude, a rozhodně se mi nechtělo myslet na nějaká vyšetření, odběry, zítřejší revizi atd. V hlavě mi zněla “uklidňující“ věta sestřičky: „Vždyť už doma jedno máte, tak vidíte“. Pocit nepochopení, beznaděje, prázdnoty.

Jak z prázdnoty ven

Protože jsem kromě mámy také psycholožka a sestra čtyř nenarozených miminek, věděla jsem, kolik bolesti může způsobit, když se o věcech nemluví, když se jim nedá jejich místo a stanou se z nich rodinná tajemství. Proto jsem se rozhodla, že to udělám jinak. Začala jsem hledat řešení. Oslovila jsem úžasnou ženu Sandru Epstein, brazilskou šamanku, tvůrkyni pralesních esencí a ředitelku firmy Araretama v jednom, která mi poradila, jaké esence mi mohou pomoci, a hned druhý den jsem je začala kapat.

Také jsem navštívila terapeutku, která pracuje s maminkami, která mi pomohla se s mou holčičkou rozloučit a započít léčivý a hojivý proces. Udělala jsem naší Terezce růžičkový věneček a zapalovala u něj svíčky, povídala jsem si s ní, psala jí dopisy a vlastně díky ní jsem dostala ten nápad – sesbírat příběhy dalších žen, které přišly o děťátko v bříšku a napsala knížku Čekala jsem miminko, ale… 

Když už jsem myslela, že jsem z nejhoršího venku, otěhotněla jsem a potratila znovu. Možná, že ten malinký andílek, Patriček, mi přišel ukázat, že to není vždycky tak, jak si myslíme, a že miminka v bříšku prostě odcházejí a my se s tím musíme naučit žít.

Od bolesti k poslání

Díky našim dvěma andílkům jsem začala pracovat se ženami, také maminkami andílků. Přišla spousta nabídek na články v časopisech (Cosmopolitan, Žena a život, Maminka), pořady v TV (Duše K a podobně), kde jsem o tomto tématu mohla konečně promluvit. Jako by se z hlubin začala vynořovat lochnesská příšera, kterou vlastně lidé znají, ale dělají, že ne. Na druhou stranu mě začaly oslovovat ženy se svými příběhy, bolestí a nepochopením a já zjistila, že je nás takových mnoho.

Dnes pomáhám ženám, i jejich blízkým, vyrovnat se se ztrátou miminek, rozloučit se s nimi a najít jim místo v pokračujícím životě. Mimo jiné i prostřednictvím online programu Po ztrátě miminka v bříšku: 4 fáze k uzdravení.

Můj sen je, aby všechny maminky, které se dostanou do podobné situace, měly kam se obrátit a nemusely čelit stejnému nepochopení a strachu z neznáma, jaký jsem zažívala já a spousty dalších žen. Jsem tu pro vás.

Lucie Lebdušková

KNÍŽKA ČEKALA JSEM MIMINKO, ALE…

 • Prožila jste zkušenost ztráty miminka v bříšku a potřebujete se
  s tím naučit vyrovnat?
 • Cítíte se v tomto tématu nepochopená, osamocená a divná
  a nevíte, jak o něm mluvit?
 • Zajímají Vás příběhy reálných žen, kterým zemřelo miminko
  v bříšku a jak to nakonec zvládly?

Některé ženy si potřebují „zalézt“ a v klidu se vyplakat, jiným pomáhá o prožité zkušenosti mluvit. Na cestě od bolesti k vyrovnání vás provede knížka osobních příběhů maminek i praktických tipů terapeutů

Z KAŽDÉ SITUACE EXISTUJE CESTA VEN​

V případě ztráty miminka není snadná, ale knížka Čekala jsem miminko, ale… se stane vaším průvodcem a pomocníkem na cestě k uzdravení.

Psala jsem ji pro ženy, jako jsem já, aby získaly prostor pro odžití svých emocí, pro vyrovnání s bolestivou zkušeností ve svém nitru, pro inspiraci a ujištění, že to, co prožívají, je v pořádku.

Jak to vím?

Jsem maminka dvou nenarozených andílků a zároveň psycholožka.
Na vlastní kůži znám chvíle totálních propadů i okamžik, kdy poznáte,
že už je to za vámi.

Jedno vím jistě. Pokud se chceme uzdravit, nepomůže v tom popírání, zazdívání, tváření se, že se nic nestalo. Pokud sebereme odvahu
a projdeme tím údolím stínů, vyjdeme silnější a uzdravené.

Je v pořádku plakat, cítit beznaděj, prázdnotu, osamocenost. Miminko sice nebylo vidět, ale je v pořádku, že cítíme ztrátu. Je naprosto normální,
že potřebujeme tyto pocity nechat projít
a vyplavit.

KNÍŽKA OBSAHUJE:​

 • příběhy maminek a tatínků a jejich nenarozených miminek
  (z mnoha různých důvodů a příčin)
 • rady zkušených terapeutek, které se zabývají prací s rodiči nenarozených dětí
 • tipysamotných maminek, co jim pomáhalo projít bolestí
  a pokračovat v životě
 • návody pro blízké, kteří chtějí maminky a tatínky lépe pochopit
  a pomoci
 • příběhy se „šťastným“ koncem – příběhy s přesahem a darem, který miminka přinesla
 • Přečtěte si příběhy ztráty miminka v bříšku, některé jsou smutnější, jiné „veselejší“, ale ve všech jsou opravdové lidské emoce. Některé jsou více podobné vaší zkušenosti, některé méně. Všechny mají za úkol pomoci Vám uzdravit Vaši ztrátu
  a bolest
   s ní spojenou.
 • Pořiďte si knížku Čekala jsem miminko, ale…nebudete na to sama. Bude za vámi stát mnoho žen, které znají to, čím jste prošla. Díky jejich příběhům, radám a tipům budete obklopena ženským pochopením, sdílením a podporou.

Cena knihy je 310 korun a můžete

Malá ochutnávka:

 • … Je teplý slunečný podvečer. Stojím na kopci a dívám se dolů. Vítr si hraje s mými vlasy, barevné listí poletuje všude kolem a otírá se mi o tvář. Dnes jsou to tři dny.

  Tři celé dlouhé dny od chvíle, kdy se to stalo. Ještě pořád si dokážu vybavit ten pocit naplnění.

  Pocit, který ve mně neustále rostl. Až do toho dne…

  Nosila jsem pod srdcem dítě. Maličké, tiché. Dýchala jsem pro něj, hladila ho. Cítili jsme jeden druhého tak silně… Každé ráno jsme se spolu probouzeli a večer spolu zase usínali.

  Byl večer, na loukách se válela mlha v těžkých chomáčích, hořely ohně a lidé se kolem nich ohřívali a veselili. Moje děťátko muselo odejít. Daleko. Tak malé a bezbranné se muselo vydat na cestu. Nevěděla jsem, kam půjde a jak dlouho. Ještě pár chvil spolu… A najednou se v mém těle rozprostřela prázdnota, najednou tu nebylo… V pláči jsem naříkala, že jsem ho ztratila. Opravdu odešlo…

  (Úryvek z knihy Čekala jsem miminko, ale…, autorka P.V.) 

Kdo za knihou stojí?

 • Předmluvu napsal Jan Bílý– přední terapeut metody systemických konstelací,
 • Knihu sestavila a vdechla jí život PhDr. Lucie Lebdušková – autorka projektu Čekala jsem miminko, klinická psycholožka, lektorka a psychoterapeutka,
 • Lilia Khousnoudinova– dula, terapeutka, partnerka knihy a vydavatelka, bez níž by příběhy nedostaly fyzickou podobu,
 • na knize se podílelo několik předních terapeutek pro práci s maminkami a ženami,
 • a hlavně několik desítek dalších odvážných žen, které se rozhodly podělit se o své prožitky spojené se ztrátou miminka.

Online program Po ztrátě miminka v bříšku: 4 fáze k uzdravení

 • První komplexní online program, který uzdravuje psychické rány po potratu

  • Máte zkušenost se ztrátou miminka v bříšku a cítíte, že „to“ ještě není uzdravené?
  • Máte pocit, že jste nepochopená, osamocená a divná?
  • Chcete o tom mluvit se svým okolím a máte pocit, že nemůžete?
  • Napadá vás často, jaké by to bylo, kdyby… (tu dnes miminko bylo, kolik by mu bylo let…)?
  • Cítíte, že přišel čas s tím něco udělat?

  Dovolte mi vás citlivě provést vaší bolavou zkušeností, aby vás nesvazovala a vy jste mohla jít dál do života.

  Díky dvěma vlastním zkušenostem s potratem miminka jsem vytvořila program, ve kterém můžeme společně pracovat na uzdravení takové rány, jakou je ztráta děťátka v těhotenství.

  Během 4 týdnů vám ráda zprostředkuji své znalosti psycholožky a zkušenosti maminky. Můžete si je projít svým tempem, v čase, jaký vám vyhovuje.

Co vám program přinese?

 • Pochopíte, co se ve vás děje – zjistíte, že vaše pocity patří k přirozenému procesu truchlení a odpoutávání.
 • Získáte prostor pro seznámení, odžití ztráty a rozloučení se s vaším nenarozeným miminkem – jde o důležitý proces, abyste mohla v budoucnu věnovat svou pozornost i ostatním dětem.
 • Naučíte se celou událost začlenit do svého života jako důležitou součást, ale nenechat se ovládnout smutkem.
 • Díky cvičením budete moci všechno odžít, opakovat a jít do hloubky podle své vlastní potřeby.
 • Naučíte se vidět sama sebe v jiném světle, bez pocitů viny, bohatší a zkušenější.

Předám vám prostě souhrn toho nejúčinnějšího, co jsem se naučila sama na sobě i v práci s maminkami nenarozených andílků.

JAK TO PROBÍHÁ:​

 • Každý týden jedno téma: Nahrávky dostanete každý týden do e-mailu, můžete se k nim vracet, kdykoli budete potřebovat.
 • Přístup příští 2 roky: Když nebudete „stíhat“, budete na některé téma potřebovat více času, můžete si jej procházet, jak dlouho budete chtít. Další téma otevřete, až se na to budete cítit připravená.
 • 4 pracovní sešity: K nahrávkám dostanete pracovní sešity, ve kterých se můžete tématům věnovat, abyste si je zpracovala opravdu do hloubky.

A navíc:

Své prožitky můžete sdílet s ostatními maminkami v uzavřené FB skupině, kde budu pružně reagovat na vaše potřeby přidáváním dalších tipů a zdrojů inspirace. Nejste na to samy.

A cena?

2500 Kč 

Za obsahem si plně stojím. Vím, že Vám program pomůže najít smíření a přijetí, tak jako mně samotné a také desítkám mých klientek.

Za cenu dvou běžných terapeutických sezení dostanete:

 • 4 týdny jedinečné, intenzivní a hluboké práce na sobě,
 • 4 pracovní sešity,
 • přístup ke kurzu na několik dalších let,
 • a především zpracování bolestné události tak, abyste se s ní mohla smířit a jít dál.