Časté otázky, na které se ptáte

Dnes se ve stručnosti podíváme na několik dotazů, které mi často chodí.

  • Jak se chovat k ženě která právě o miminko přišla?
  • Co neříkat, co říkat a jak ji s láskou podpořit? Protože mnohdy Ti milovaní vůbec netuší, co dělat.
  • Existují nějaké rady pro rodinu a přátele ženy, která o miminko přišla? I oni cítí bolest a strach a bezmoc a mnohdy ve snaze pomoci a nebo pocitu, že musí něco říci, nebo udělat, mohou ublížit.

Co se týče komunikace okolí se ženou, která přišla o miminko, je to podobné, jako komunikace s kýmkoli, komu zemřel někdo blízký. Vím, že v naší společnosti se moc „neuznává to“, že jde o reálnou ztrátu, protože „to ještě nebylo ani miminko“, ale co si budeme povídat, pro nás to prostě miminko bylo.

Nejdůležitější je, netvářit se, že se nic nestalo. Pouhým potvrzením, třeba jako „je mi to líto„, dáte najevo, že o tom víte a žena se pak nemusí tvářit, jako že nic. Je dobré se jí zeptat, zda o tom chce mluvit, nebo jí případně nabídnout možnost, že si tom může promluvit, když bude chtít. Pokud se na to tedy cítíte. Tím ví, že má ten prostor a že ji vnímáte a respektujete i s jejím prožitkem. Pak už záleží na ní, zda tu nabídku využije, či nikoli. V případě, že o tom začne mluvit, nebojte se emocí. Nebojte se toho, že bude například plakat, nebo třeba i Vy. Je to hluboký prožitek a zaslouží si respekt a plnou přítomnost. Tím jí pomůžete nejvíc.

Také doporučuji vyvarovat se rad typu: to přejde, budeš mít ještě spoustu dětí, nebo ale vždyť se vlastně nic nestalo. O to nikdo nestojí, spíše se tím vzdálíte a ztratíte její důvěru.

Také není dobré doporučovat, aby neplakala, že se to tím zhorší. Není to tak. Tato zkušenost je prostě zkušenost ztráty a ta si zaslouží čas na uzdravení. A slzy jsou tím nejlepším prostředkem pomoci.

Pokud Vás zajímá více podrobností a informací, nahlédněte do knížky Čekala jsem miminko, ale… 

S láskou Lucie Lebdušková 

Psycholožka, autorka projektu Čekala jsem miminko

Jsem máma dvou nenarozených andílků a psycholožka v jednom.  Pomáhám ženám a jejich blízkým uzdravit bolest ze ztráty miminka v bříšku, protože sama vím, jaké to je a kudy vede cesta ven.